Choď na obsah Choď na menu
 


Hospodárstvo

 

Hospodárstvo Ázia je veľmi rôznorodé. Japonsko používa moderné technológie, inej krajiny napr. Bangladéš majú hospodárstva na primitívne úrovni. Väčšina obyvateľov Ázie doteraz pracuje v poľnohospodárstve. Poľnohospodárska je hlavne južná časť kontinentu.
Rastlinná výroba: tridsať percent všetkej ornej pôdy sveta sa nachádza v Ázii. zhľadom k počtu obyvateľov kontinentu je to ale málo. V monzúnové Ázii sa pestuje predovšetkým ryže. Hlavné pestovatelia aj vývozcovia sú Čína, India a Thajsko. Ďalšia obilninou je kukurica (Čína). V Číne sa pestuje aj veľa sójových bôbov. Juhozápadnej Ázie produkuje olivy a datle. Stredná Ázia bavlník. Južnej a Východnej čajovník. Z Juhovýchodná Ázia sa vyváža mnoho druhov korenia (čierne korenie, škorica, zázvor). Táto oblasť vyniká aj pestovaním kokosových paliem, cukrovej trstiny, banánov a juty.
Živočíšna výroba: hovädzí dobytok sa chová na pastvinách, najviac opäť v Číne. Je to zároveň krajiny s najväčším počtom ošípaných na svete. Obrovské množstvo dobytka žije v Indii, tu je však toto zviera posvätné a je teda bez úžitku. Ovce sa chovajú v moslimských oblastiach Juhozápadnej Ázie a v suchých oblastiach Strednej Ázie. Kozy sa chovajú na rovnakých miestach ako ovce, sú chované ale aj vo vyšších polohách Číny a Mongolska. Ťavy žijú na Arabskom polostrove, v Strednej Ázii a v púšti Gobi. Na Sibíri je chov sobov a lov kožušinovej zveri. Južná Ázia je domovom skrotených slonov. Okrem severských oblastí je všade v Ázii rozšírilo pestovanie priadky morušovej. V Himalájach a v Tibete sa správajú jaky. V monzúnových oblastiach pomáhajú v Rýžovišti vodné byvoly. Chov hydiny - východ skôr kačice, na juhu sliepky. Rybolov je morský i sladkovodné. Vyniká v ňom Japonsko (bohužiaľ lovia aj chránené veľryby). V juhovýchodnej Ázii sa loví aj korytnačky a ďalšie morské živočíchy. V Číne sa tiež správajú k jedlu zvieratá pre nás Európanov absolútne k jedlu nevhodné - psy.

snimek-obrazovky-2017-10-31-v--9.32.36.png

JAK

Priemysel - ťažobné - Ázia ťaží ropu (Perzský záliv, Sibír, Sundy). Ďalej čierne uhlie (Čína, India), soli (JZ Ázie), farebné kovy (Sibír) a železnú rudu (Čína, India, Rusko). Dôležitá je aj ťažba zlata a diamantov v Rusku. Ostatné druhy priemyslu sú sústredené do husto zaľudnených oblastí. Zahŕňajú prakticky všetky odvetvia. Zatiaľ čo v Japonsku či v Južnej Kórei je výroba automatizovaná či dokonca robotizovanej, v chudobnejších oblastiach sa vsádza na ručnú prácu, bohužiaľ zle platenú. Strojársky priemysel je sústredený vo Východnej Ázii - výroba automobilov, elektrotechnika. Výroba hračiek je v južnej Číne. India má priemysel hutnícky a chemický. Rafinérie ropy sú v Perzskom zálive. Energetika využíva lacnú vodnú energiu z veľtokov. Čína má elektrárne tepelné, Japonsko aj jadrové.

snimek-obrazovky-2017-10-31-v--9.32.42.png

Diamantová baňa na Sibíri

Niektoré časti Ázie majú tie najmodernejšie druhy dopravy, ktoré možno na svete nájsť,
japonský rýchlovlak napr. rýchlovlaky v Číne a Japonsku. Najdôležitejšie železnice sú Transsibírska magistrála a Bajkalsko - Amurská magistrála. V Ázii má veľký význam predovšetkým námorná a riečna doprava. Severnej a juhozápadnej Ázie je pretkaná sieťou ropovodov a plynovodov. Letecká doprava má kvôli ohromným vzdialenostiam a neprístupnosti terénu oveľa väčší význam než doprava cestná. Obyvatelia využívajú vo veľkej miere, bicykle, motocykle, miestami aj rikše.

snimek-obrazovky-2017-10-31-v--9.32.48.png

Japonský rýchlovlak