Choď na obsah Choď na menu
 


Juhozápadná Ázia - Blízky Východ

Krajiny: Turecko, Cyprus, Sýria, Libanon, Jordánsko, Izrael
Väčšina týchto krajín leží vo východnej časti Stredomoria. Prírodné podmienky majú podobné: hornatý povrch, subtropické podnebie, nedostatok vodných tokov, púšte. Ďalej majú spoločnú minulosť s množstvom kultúrnych pamiatok, predpoklady pre turistický ruch ale aj teroristické útoky a islam s výnimkou Izraela.
 

Turecko

Jeho malá časť leží aj v Európe. Hlavné mesto je Ankara, ale najväčšie a historicky významné je mesto Istanbul (Carihrad). Najkrajšou pamiatkou v meste je mešita Hagia Sofia. 

Turisti vyhľadávajú i vykopávky mesta Trója, historické skalné obydlia či travertínové kaskády Pamukalle. U stredozemného mora sú sústredené stovky hotelových komplexov. Vo vnútrozemí leží Anatólie - hlavná poľnohospodárska oblasť. Je tu chov dobytka, oviec, kôz, pestovanie pšenice, ovocia a zeleniny, olív, vínnej révy. Priemysel Turecka je pomerne rozvinutý, ťažobné (chróm), potravinársky, textilný; remeslá. V Turecku žijem kresťanskej menšiny Arménov a Kurdov. Najvyššou horou je posvätný Ararat. Typické jedlá: kebab, jogurt, baklava, chalva. V krajine žije 2 milióny utečencov
z vojnou zmietanej Sýrie. Zem trápi terorizmus, časté zemetrasenia a politické čistky po neúspešnom puči na prezidenta Erdogana.

snimek-obrazovky-2017-10-31-v--10.35.22.png

Chrám Hagia Sofia

 

Cyprus

Je ostrov, ktorý žije predovšetkým z turistického ruchu. Väčšinu obyvateľov tvoria Gréci. Východná a severnú časť ostrova už roky okupujú Turci. 


Libanon

Symbolom zeme je strom céder. Hoci má Libanon perfektné predpoklady pre cestovný ruch, vojny a bombardovanie krajinu vyčerpali a urobili menej bezpečnú. V krajine je rozvinuté bankovníctvo a obchod, textilný priemysel.

snimek-obrazovky-2017-10-31-v--10.35.28.png

Céder Libanonský


Izrael 

Najvyspelejší stáť oblasti. Vznikol v roku 1948 ako židovský štát. Judaizmus je v krajine oficiálnym náboženstvom. Územie Izraela sa nazýva Palestína, je v ňom veľa historických pamiatok (Betlehem, Jeruzalem). Turistický ruch je tiež pri Mŕtvom mora. Islamská OOP vyvoláva v krajine napätie, často sa uchyľuje k teroristickým útokom. V krajine sú brusiarne diamantov. Vyrába sa zbrane, lieky a lietadlá. Poľnohospodárstvo a obchod sú na veľmi vysokej úrovni. 


Sýria

Arabský, islamský štát. V oblasti púšťa ťažba ropy. Veľkú tradíciu má výroba látok, kobercov a remeslá. Pestujú sa pšenica, tabak, bavlník, chov oviec. Veľká časť krajiny je ale v súčasnosti zničená tvrdými boji medzi vládnymi vojskami, Kurdmi a povstalcami na území tzv. "islamského štátu", Do bojov sú zapojení aj vojská Nato a ruská armáda. Vojna trvajúce od marca 2011 vyhnala milióny ľudí z domovov, spôsobila migračné krízu v Európe, padli milióny ľudí a boli zničené pamiatky nevyčísliteľnej historickej hodnoty.

 

Jordánsko

Krajina má veľmi pestrú minulosť. Väčšinu krajiny tvoria púšť, ale oblasť okolo rieky Jordán je veľmi úrodná. Pestuje sa zelenina, ovocie, tabak, pšenica. Chov zvierat je dôležitejšie - ovce, kozy, hovädzí dobytok, ťavy. Priemysel ťažobný, stavebné, energetika. Turisti jazdia do zeme obdivovať skalné chrám Petra, poprípade sa rekreujú pri Mŕtvom mori.


snimek-obrazovky-2017-10-31-v--10.34.07.png

PETRA