Choď na obsah Choď na menu
 


Zakaukazko

Zakaukazsko sa rozkladá medzi pohoriami Veľký a Malý Kaukaz. Na území ležia tri republiky: Gruzínsko, Arménsko a Azerbajdžan. Tieto krajiny boli súčasťou Sovietskeho zväzu do roku 1991. Oblasť je prevažne hornatá. Podnebie je subtropické a vysokohorské. Rieky sú krátke, prudké. V horách sa nachádzajú krásna ľadovcové jazerá.

snimek-obrazovky-2017-11-01-v--10.02.25.png

POHORIE KAUKAZ

Gruzínsko

V krajine sú zásoby mangánu a uhlia. Typické plodiny čajovník a vínna réva. V horách je chov oviec. Obyvatelia Gruzínska sa dožívajú vysokého veku. Sú to väčšinou pravoslávni kresťania. Hlavné mesto Tbilisi. Prímorská letoviska pri Čiernom mori sú Suchumi a Batumi.

Arménsko

Arménsko je vnútrozemský štát. Územie bolo osídlené už od praveku. V minulosti bola krajina ťažko skúšaná tureckú genocídou, ničivým zemetrasením, občianskymi vojnami. Arménsko je najstarším kresťanským štátom na svete. Hlavné mesto je Jerevan, je veľmi malebné. Za národný horu Arméni považujú biblický Ararat. Ten ale leží už za hranicou s Tureckom. Turistov priťahuje nádherné horské jazero Sevan, či chrám Ečmiadzin. Krajina je porastená stepným rastlinstvom. Na rozsiahlych lúkach sa pasú ovce a dobytok. Pestovanie vínnej révy, z ktorej sa okrem vín vyrába aj preslávený koňak armaňaku. Ďalej sa pestuje ovocie - granátové jablká. Arméni sú umelecky nadaní. Niektorí sa presadili aj v zahraničí (hudobný skladateľ Aram Chačaturjan).

Azerbajdžan

Leží pri Kaspickom mori. Hlavné mesto sa volá Baku. Väčšina obyvateľov vyznáva islam. Krajina prakticky žije z ťažby ropy. Tá sa ťaží z plytkého morského dna. V krajine sú veľké výškové rozdiely povrchu - od takmer 5 000 m vysokých hôr po nížinu ležiace pod hladinou svetového mora. Vody je v Azerbajdžane nadbytok, na prudkých riekach boli vybudované priehradnej nádrže s hydroelektrárne. Chov oviec, oslov, koní. Pestovanie obilia. Azerbajdžanská kuchyňa je veľmi cenená (napr. Šašlik).

snimek-obrazovky-2017-11-01-v--10.02.58.png

ŤAŽBA ROPY V BAKU