Vodstvo
Rieky
Oblasť Ázie patrí k úmoriu všetkých oceánov. Veľká časť Ázie (40%) je tzv. Bezodtoková. Rieky v bezodtokovej oblasti neodvádzajú vodu až do oceánu. Buď vyschnú, stratí sa v krajine alebo tečú do jazier. Hustota riečnej siete v Ázii je nerovnomerná, závisí od množstva zrážok, v púšťach tečú rieky občasné.
Úmorie Severného ľadového oceánu: ústia do neho tri veľtoky - Ob (prítok Irtyš), Lena (prítok Aldan), Jenisej (Angara). Majú veľkú riečna sieť, slúži k doprave, v zime zamŕzajú.
Úmorie Tichého oceánu: Ďaleký východ odvodňuje veľtok Amur. Čínu dve veľké rieky Huang-He (Žltá rieka) a Chang-Jiang (Jang-C-Tiang). Druhá menovaná je najväčšia rieka Ázie. Do Juhočínskeho mora ústia Perlová rieka a Mekong.
Úmorie Indického oceánu: Tečie do neho veľa riek. Iravadi a Ganga s Brahmaputra ústia do Bengálskeho zálivu. Ganga je pre Indy riekou posvätnú. Rieka Indus je plytká a prudká. V Mezopotámii tečú rieky Eufrat a Tigris.
Úmorie Atlantického oceánu: Iba malé rieky na západe kontinentu.
Bezodtoková oblasť: Väčšina riek v tejto oblasti tečie do jazier. Rieka Emba do Kaspického mora, Amudarja a Syrdarja do Aralského jazera, Jordán do Mŕtveho mora.
Delta rieky Mekong
Jazerá
Najväčšie svetové jazero je Kaspické more. Je slané. Ďalšia slané jazero je Aralské. Bývalo väčšie, sladké a plné rýb, teraz vysychá a zmenšuje sa. Rieky do neho tečúcou sa totiž využívajú na zavlažovanie. Vysychá i Mŕtve more. Jazero Balchašské jazero má vodu slanú i sladkú, ktoré sa nemiešajú. Najvyššie položené je jazero Issyk Kul. Najväčší zásobárňou sladkej vody je jazero Bajkal. Je to najhlbšie jazero na svete (1 620 m).
Jazero Bajkal
Vodné nádrže
Veľa umelých jazier sa vyskytuje v Rusku (Bratská priehrada na Angare), stavia sa v Číne (Tri rokliny na rieke Chang-Jiang) a v Japonsku.
Bratská priehrada na Angare
Močiare
Oblasťou plnou močarín je Západosibírska rovina. Močiare sú ďalej pri pobreží Severného ľadového oceánu a v okolí veľtokov. Bažinaté sú i Veľké Sundy.
Veľké Sundy