Choď na obsah Choď na menu
 


Vodstvo

Rieky

Oblasť Ázie patrí k úmoriu všetkých oceánov. Veľká časť Ázie (40%) je tzv. Bezodtoková. Rieky v bezodtokovej oblasti neodvádzajú vodu až do oceánu. Buď vyschnú, stratí sa v krajine alebo tečú do jazier. Hustota riečnej siete v Ázii je nerovnomerná, závisí od množstva zrážok, v púšťach tečú rieky občasné.
Úmorie Severného ľadového oceánu: ústia do neho tri veľtoky - Ob (prítok Irtyš), Lena (prítok Aldan), Jenisej (Angara). Majú veľkú riečna sieť, slúži k doprave, v zime zamŕzajú.
Úmorie Tichého oceánu: Ďaleký východ odvodňuje veľtok Amur. Čínu dve veľké rieky Huang-He (Žltá rieka) a Chang-Jiang (Jang-C-Tiang). Druhá menovaná je najväčšia rieka Ázie. Do Juhočínskeho mora ústia Perlová rieka a Mekong.
Úmorie Indického oceánu: Tečie do neho veľa riek. Iravadi a Ganga s Brahmaputra ústia do Bengálskeho zálivu. Ganga je pre Indy riekou posvätnú. Rieka Indus je plytká a prudká.     V Mezopotámii tečú rieky Eufrat a Tigris.
Úmorie Atlantického oceánu: Iba malé rieky na západe kontinentu.
Bezodtoková oblasť: Väčšina riek v tejto oblasti tečie do jazier. Rieka Emba do Kaspického mora, Amudarja a Syrdarja do Aralského jazera, Jordán do Mŕtveho mora.


snimek-obrazovky-2017-10-31-v--8.39.14.png

Delta rieky Mekong

 

Jazerá

Najväčšie svetové jazero je Kaspické more. Je slané. Ďalšia slané jazero je Aralské. Bývalo väčšie, sladké a plné rýb, teraz vysychá a zmenšuje sa. Rieky do neho tečúcou sa totiž využívajú na zavlažovanie. Vysychá i Mŕtve more. Jazero Balchašské jazero má vodu slanú i sladkú, ktoré sa nemiešajú. Najvyššie položené je jazero Issyk Kul. Najväčší zásobárňou sladkej vody je jazero Bajkal. Je to najhlbšie jazero na svete (1 620 m).

snimek-obrazovky-2017-10-31-v--8.39.07.png

Jazero Bajkal

 

Vodné nádrže

Veľa umelých jazier sa vyskytuje v Rusku (Bratská priehrada na Angare), stavia sa v Číne (Tri rokliny na rieke Chang-Jiang) a v Japonsku.

snimek-obrazovky-2017-10-31-v--8.42.50.png

Bratská priehrada na Angare

 

Močiare

Oblasťou plnou močarín je Západosibírska rovina. Močiare sú ďalej pri pobreží Severného ľadového oceánu a v okolí veľtokov. Bažinaté sú i Veľké Sundy.

snimek-obrazovky-2017-10-31-v--8.45.28.png

Veľké Sundy