Choď na obsah Choď na menu
 


Obyvateľstvo

 

Počet obyvateľov: Ázia je najľudnatejší svetadiel, má 4 mld. Obyvateľov. To je takmer polovica ľudstva. Ázia je zaľudnená veľmi dlho. Bola centrom vyspelých kultúr už od staroveku: Mezopotámie, India, Čína. Veľký význam mali výpravy Alexandra Macedónskeho a Marka Pola. V stredoveku mala veľký význam pre Európu arabská kultúra.
Hustota zaľudnenia: Ázia je veľmi nerovnomerne zaľudnená. Väčšina obyvateľov žije vo východnej časti Číny a v Indii. Husto zaľudnené sú aj Japonské ostrovy a ostrovy juhovýchodnej Ázie. Vnútrozemie kontinentu a sever sú takmer ľudoprázdne.

Indické tanečnice

Indické tanečnice

 

Rasy: V Ázii žijú ľudia žltej farby pleti - rasa mongoloidnej. Veľa je tiež belochov - rasa europoidná. K tej patrí Rusi, Arabi a časť Indov. V Ázii žijú aj miešanci.
Jazyky: viac ako jedna miliarda obyvateľov hovorí čínsky. Miliarda hindsky, ďalšie početné jazyky sú indonézčina, japončina, arabčina a ruština. Písmo: Typy písma sú v Ázii tiež veľmi rozmanité. Píše sa latinkou, azbukou, arabským, hebrejským, čínskym, japonským či arménskym písmom.

snimek-obrazovky-2017-10-31-v--9.03.10.png

Arabské písmo

Náboženstvo: V Ázii sú zastúpené všetky náboženstvá sveta. Na rozdiel od ostatných svetadielov tu existuje istá náboženská tolerancia. Juhozápadnej a strednej Ázie, čiastočne aj juhovýchodnej patrí islamu.
Sever je kresťanský - pravoslávny. Kresťanstvo je aj na Filipínach - katolícke náboženstvo. Hinduizmus je vyznávaný iba v Indii. Judaizmus je v Izraeli. Budhizmus je rozšírený na východe Ázie. V Číne sa nazýva konfucianizmus v Tibete lamaizmus a v Japonsku šintoizmus.

snimek-obrazovky-2017-10-31-v--9.04.15.png

Židia

Sídla: Ázia má najviac miliónových miest zo všetkých svetadielov. K naozaj veľkým mestám, nad 10 miliónov obyvateľov patrí Tokio, Bombaj, Šanghaj, Peking, Jakarta. Cez tento veľký počet miest je väčšina ázijského osídlenie doteraz vidieckeho typu.

Vyspelosť krajín: Je veľmi rozdielna, na jednej strane napr. Super bohaté Japonsko a na druhej extrémne chudobný Afganistan.