Choď na obsah Choď na menu
 


Južná Ázia

Krajiny: Afganistan, Pakistan, India, Bangladéš, Nepál, Bhután, Srí Lanka, Maldivy. Južná Ázia je oblasť veľkých prírodných, sociálne, náboženským aj ekonomických rozdielov.

Afganistan

Krajina patrí k najchudobnejším na svete. Je prevažne hornatá so suchým podnebím, veľmi kamenistá, púšte. Rieky sú plytké, vody je nedostatok. V krajine je ukryté obrovské nerastné bohatstvo, ktoré sa ale doteraz neťaží. Priemysel prakticky chýba. Poľnohospodárstvo iba v zavlažovaných údoliach. Chov oviec, kôz a koní. Pestovanie orechov a hrozna na sušenie. Obyvatelia sú z rôznych etník. Spája ich islam. Zem je zdevastovaná vojnou, radikálne hnutie Taliban má stále vplyv na dianie v krajine.

Pakistan

Krajina siaha od Himaláje (hora K2 je druhá najvyššia na svete) až po Indický oceán. Zatiaľ, čo sever a západ sú hornaté, východ a juh tvoria nížina okolo rieky Indus. Podnebie je suché, vysokohorské. Rieka Indus tvorí os krajiny. Turisti jej horný tok schádzajú na raftoch. Pakistan je moslimský štát, predtým tvoril jeden štát s Bangladéšom. Krajina je pomerne chudobná, napriek tomu má vlastný kozmický program. So susednou Indiou bojuje o horskú oblasť zvanú Kašmír. Obyvatelia pracujú prevažne v poľnohospodárstve (chov oviec, kôz, tiav, pestovanie obilia), rozvinutá sú remeslá.

snimek-obrazovky-2017-10-31-v--10.49.05.png

Rieka Indus

 

India

India je obrovská krajina zaberajúce celý polostrov Predná India a priliehajúce oblasti. Najvyššia pohoria je na severe krajiny Himaláje, ďalej Západnej a Východnej Ghát a plošina Dekan. Najhustejšie zaľudnená je nížina pozdĺž rieky Gangy. V krajine sa miešajú vplyvy islamu, budhizmu a predovšetkým hinduizmu. Zem bola dlho dobu pod britskou nadvládou, bola najväčším zdrojom príjmov pre britské impérium. India je Federálnou republikou s hlavným mestom Nové Dillí. Najväčšie prístavy sú veľkomesta Bombaj a Kalkata. Obyvatelia pracujú väčšinou v poľnohospodárstve. Vzhľadom k rôznym podmienkam je možné pestovať takmer všetko. Najdôležitejšie plodiny sú obilie, bavlník, juta, čajovník, cukrová trstina. V Indii žije obrovské množstvo kráv, ktoré sú považované za posvätné a potulujú sa prakticky bez úžitku. Chov tiav, oviec a kôz. Keďže poľnohospodárstvo nevyužíva moderné technológie, je nedostatok potravín stále problémom. V minulosti boli dokonca časté hladomory. K neľahkému životu miestnych obyvateľov patria aj prírodné katastrofy a výskyt nákazlivých chorôb. Mestá majú rozsiahle chudobnej štvrti bez civilizačných vymožeností. India má pomerne rozsiahly priemysel. Je to ťažobné (železná ruda, uhlie, hutnícky, chemický, strojársky, energetika a zapojenie do kozmického programu vo svete sa preslávili filmy (Bollywood). Veľkú tradíciu majú remesla (výrobky z textilu, kože, kovu, drahých kameňov). Zaujímavosti: dopravné prostriedky zvané rikše, zaklínač hadov, svätyne rôznych božstiev, posvätná rieka Ganga s mestom mŕtvych, Varanasi, kastový systém, chrám Tádž-Mahal, palác aggro. Turistom však nie je k dispozícii dostatok služieb.

snimek-obrazovky-2017-10-31-v--10.48.59.png

Varánásí

 

Bangladéš

Územie predtým nazývané ako Bengálsko má najvyššiu hustotu zaľudnenia na svete (viac ako 1000 obyvateľov na km2). Je to chudobná, nížinatá krajiny, s vidieckym osídlením. Pestovanie juty, obilie, chov hydiny a vodných byvolov, rybolov. Časté sú záplavy. Náboženstvo islam.

Nepál

Vnútrozemský štát. Krajina stúpa od nížiny až po vrcholky Himaláje (Mount Everest). Rozvinutý turistický ruch. Miestny šerpovia (nosiči) pomáhajú pri horolezeckých výpravách. Poľnohospodárstvo - chov jakov, pestovanie čaju, obilie. Výroba látok. Náboženstvo hinduizmus.

Bhután

Malá vysokohorská zalesnená krajina so zachovalou prírodou. Veľa zrážok. Obyvatelia sú poľnohospodári. Veľký vplyv hrá v krajine náboženstve - budhistickí mnísi sú veľmi vážení.

Maledivy

Maledivy sú tvorené sústavou koralových ostrovov v Indickom oceáne. Najvyššia výška je len dva metre nad hladinou mora. Je tu rybolov, obchod, ale predovšetkým turistický ruch (luxusné hotely). Náboženstvo je islam.

snimek-obrazovky-2017-10-31-v--10.48.53.png

Maledivy

 

Srí Lanka

Krajina, predtým nazývaná Cejlón bola kolonizovaná rôznymi európskymi mocnosťami. Prírodné bohatstvo (drevo, slonovina, drahokamy, tuha) bolo drancované a odvážili. Ostrov má veľmi rozmanitú prírodu. Pestuje sa preslávený čaj. Budhistická krajina bola turistickým rajom (pamiatky), nebyť dlhotrvajúcich národnostných nepokojov.