Choď na obsah Choď na menu
 


Juhovýchodná Ázia

Krajiny: Barma, Thajsko, Kambodža, Laos, Vietnam, Malajzia, Singapur, Indonézia, Filipíny, Brunej, Východný Timor
Tejto oblasti sa tiež hovorí monzúnové Ázie, monzúny sú pre túto oblasť úplne nepostrádateľné.

Barma (Mjanmarsko)

Budhistická izolovaná krajina. Pokrývajú ju lesy, je hornatá. Má veľké zásoby nerastných surovín (ropa, rudy). Pestovanie ryže, bavlníka, cukrovej trstiny. Ťažba tropického dreva.

Thajsko

Thajské kráľovstvo sa predtým volalo Siam. Krajina je jednou z najvýznamnejších turistických destinácií. Z ničivé vlny cunami v roku 2004 sa krajina rýchlo spamätala. Náboženstvom je budhizmus, na juhu je islam. V krajine žije veľa slonov vrátane vzácnych bielych (albínov). Pestovanie ryže a ovocia, chov dobytka, ťažba soli. Krajina má veľmi prísne protidrogové zákony.

snimek-obrazovky-2017-11-01-v--9.44.12.png

PLÁŽ THAJSKO

Kambodža

Veľmi chudobná krajina. V 70. rokoch minulého storočia bola štvrtina obyvateľov zabitá organizácií Červení Khméri. V ich čele stál generál Pol-Pot. Boli potláčané základné ľudské slobody. Doteraz je Kambodža závislá na humanitárnej pomoci. Ťažba dreva, rybolov. V krajine sa nachádza architektonický skvost chrám Angkor-Vat.

snimek-obrazovky-2017-11-01-v--9.44.05.png

ANGKOR-VAT

Laos

Laos je hornatá vnútrozemská krajina s nížinou pozdĺž rieky Mekong. Podnebie je veľmi vlhké. Ťaží sa cín. Obyvateľstvo sa živí poľnohospodárstvom - obilie, sladké zemiaky, kaučukovník, mak. Z maku sa získava droga ópium. Oblasť trojuholníka medzi severom Thajska, Laosom a Barmou je tajným pestovaním, spracovaním a vývozom ópia preslávená. V krajine žije veľa etnických skupín, najzaujímavejšie sú padounové, ktorých ženy sa pýši tzv. "Žirafími krkmi". 

Vietnam

Socialistická republika s trhovým hospodárstvom. Na Vietnam si robili postupne nárok Čína, Francúzsko, Japonsko i USA. Územie bolo rozdelené na severnú a južnú časť podľa 17 rovnobežky. Od roku 1976 je krajina opäť jednotná. Je pokrytá lesmi a ryžovými poľami. Dôležitý je obchod a rybolov. Pestuje sa kávovník. Obrovské zásoby čierneho uhlia. Výroba spotrebného tovaru (textil, bicykle). Rozvíja sa turistický ruch.

Malajzia

Obyvatelia Malajci sú prevažne moslimovia, v krajine sú ale aj iné náboženstvá. Zem je pestrá aj národnostne. Pestuje sa kokosovník, kaučukovník; rybolov. Ťaží sa ropa a zemný plyn, cín a ďalšie farebné kovy; drevo. V Malajzii sa prudko rozvíja priemysel - stavebné (Petronas Towers), chemický, textilný a elektronika.

snimek-obrazovky-2017-11-01-v--9.43.53.png

PETRONAS TOWERS

Singapur

Singapur je mestský štát. Je druhým najväčším prístavom na svete a leteckým uzlom. Je sídlom mnohých bánk. Štát veľmi dbá o architektúru, zeleň a čistotu mesta. Singapur je veľmi kozmopolitné a bohatý, obyvatelia sú Číňania a Malajci.

Indonézia

Táto krajina má niekoľko naj. Najviac obyvateľov vyznávajúcich islam v jednej krajine, najviac ostrovov (vyše 17 000), najviac jazykov. Je štvrtým najľudnatejším štátom sveta. Obyvatelia pracujú prevažne v poľnohospodárstve. Pôda je úrodná, pestujú sa tropické plodiny. Najviac ryža, kakaovník, banánovník, korenie, palma kokosová, kávovník, kaučukovník. Chov vietnamských ošípaných, vodných byvolov, hydiny a rybolov. Ťaží sa ropa. Priemysel je chemický, drevospracujúci a potravinársky. Veľa peňazí plynie z turistiky. Rôzne ostrovy ponúka atraktívne zážitky. Indonézia je krajinou sopiek. Príroda je veľmi pestrá. Orangutan, varany z ostrova Komodo, koralové útesy. Ostrov Bali ponúka atrakciu - miestne tance, Nová Guinea veľmi zachovalú pôvodnej prírodu s domorodými kmeňmi. Ostrov Sumatra bol najviac poškodený ničivým cunami v roku 2004.

Filipíny

Filipíny boli najskôr španielskou a potom americkú kolónií. Prevláda kresťanské náboženstvo. Niekedy je dovedené až k fanatizmu (Veľkonočný ukrižovania). Ostrovy sú pokryté pralesy, časté sú zemetrasenia, výbuchy sopiek, či tajfúny. Filipíny majú veľké zásoby kovov a uhlia. Sú na prvom mieste na svete v pestovaní kokosových orechov (koprový). Priemysel je elektrotechnický a výroba automobilov. Hlavné mesto Manila je
mestom protikladov. Vedľa honosných víl stojí rozsiahle slumy, dokonca veľa ľudí žije na skládke, ktorá je najväčšia na svete. Obyvatelia milujú kohútie zápasy.

snimek-obrazovky-2017-11-01-v--9.43.42.png

KOHÚTIE ZÁPASY NA FILIPÍNACH

Brunej

Je to maličký sultanát ležiaci na ostrove Borneo, obklopený Indonéziou. Bohatstvo mu plynie z ťažby ropy.

Východný Timor

Štát Východný Timor sa osamostatnil od Indonézie len nedávno. Hlavným dôvodom bolo, že jeho obyvatelia sú kresťania, zatiaľ čo Indonézia je prevažne moslimskou krajinou.