Choď na obsah Choď na menu
 


Juhozápadná Ázia - Stredný východ

Krajiny: Irán, Irak, Saudská Arábia, Jemen, Omán, Kuvajt, Spojené Arabské Emiráty, Bahrajn, Katar

Irán

(Predtým Perzie) je typickou islamskou krajinou. Nemá dobré vzťahy so susedným Irakom (predtým vojna). Má veľké zásoby ropy a zemného plynu. Tradíciu má výroba perzských kobercov. Hornatá a suchá krajina nemá dobré podmienky pre poľnohospodárstvo. Je tu chov oviec a kôz. Krajina produkuje hrozienka, datle, orechy a obilie.

snimek-obrazovky-2017-10-31-v--10.42.13.png

Výroba kobercov


Irak

Oblasť dnešného Iraku bola osídlená oddávna. Rozkvetu dosiahla v čase mezopotámsku ríše aj v stredoveku. Prirodzeným centrom oblasti je mesto Bagdad. V roku 2003 po vojne s Iraku bola zvrhnutá diktátorská vláda Saddáma Husajna. Krajina má najväčšie zásoby ropy na svete. Ťažba je ale vďaka nepokojom nízka. Ďalej je v krajine ťažba fosfátov, pestovanie datľových paliem a obilia.


Saudská Arábia

Je to bohatá absolutistická monarchia. Je to púštna krajina s veľmi horúcim podnebím. Nedostatok vody vedie k budovaniu tovární na odsoľovanie morskej vody či dokonca k doprave ľadovcov z Antarktídy. Zato ropy a zemného plynu je dostatok. Pestovanie plodín prakticky neexistuje, správajú sa ovce a pre zábavu ťavy a dravé vtáky. Všetko v tejto krajine sa točí okolo islamu. V krajine platia veľmi prísne pravidlá na jeho dodržiavanie. Ženy i cudzinci sú diskriminovaní. V krajine stojí posvätná mesta Mekka a Medina. Prebytky peňazí z ťažby ropy krajiny investuje do vzdelania.

snimek-obrazovky-2017-10-31-v--10.42.05.png

Mekka

 

Jemen

Jemen vznikol zlúčením dvoch republík - Severného a Južného Jemenu. Arabskí obyvatelia. Krajina je hornatá, suchá, pestuje sa kávovník. Mesto Aden je významný prístav. Zaujímavá je architektúra. Hlinené mrakodrapy.

snimek-obrazovky-2017-10-31-v--10.41.58.png

Jemenské hlinené mesto

 

Omán:

Je to monarchia. Okrem miestnych Arabov v Ománe žije veľa prisťahovalcov z Južnej
Ázie. Krajina žije z obchodu, ťažby ropy a rybolovu. Problémom vo veľmi horúcom období je nedostatok vody. Hoci je postavenie žien a cudzincov veľmi nerovnoprávne, starostlivosť o obyvateľov je veľmi dobrá.

Kuvajt

Zem tvorí púšť. Ťažba ropy a zemného plynu. Soľné močiare. Pestovanie datlí, zeleniny a chov dobytka. Z peňazí za ropu je podporovaný šport (futbal, hokej).


Spojené arabské emiráty

Je to nížinatá krajiny s horúcim a suchým podnebím. Väčšinu obyvateľov tvoria prisťahovalci z Južnej Ázie, napriek tomu je oficiálne rečou arabčina a náboženstvom islam. Opäť ťažba ropy, poľnohospodárstvo chýba. Krajina je bohatá, zdravotníctvo a školstvo je zdarma. cestovný ruch s luxusnými hotelmi (Burdž-al- Arab).

snimek-obrazovky-2017-10-31-v--10.41.51.png

Burdž-al-Arab

Bahrajn

Arabské kráľovstvo bolo dlho pod vplyvom Veľkej Británie. Ťažba ropy, turistika.

Katar

Ropa, lov perál, bohatá krajina. Veľa prisťahovalcov. Krajina sponzoruje veľa športovcov.