Choď na obsah Choď na menu
 


Rastlinstvo a živočístvo

V Ázii nájdeme všetky druhy prírodných krajín. Na severských ostrovoch sa rozkladajú polárne pustatiny. Leží tam sneh a ľad, oblasť je bez rastlinstva. Žijú tu tulene a ľadové medvede. 

Tundra sa rozkladá na pobreží Severného ľadového oceánu. Rastliny tvoria machy, lišajníky, lišajníka pľuzgierka islandská. Domov tu majú polárne líšky, lumíci a krahuľa snežnej. 

Tajga zaberá v Ázii ohromné ​​územie. Väčšinu Sibíri. Rastú tu severskej, prevažne ihličnaté lesy. Typické dreviny sú smrekovec sibírsky, jedľa sibírska a smrek sibírsky. Miestami rastú aj jelše a brezy. Lesy obýva tzv. Kožušinová zver. Napr. vlk obyčajný, líška obyčajná, medveď hnedý, tiger sibírsky, lasica, soboľ, tchor, vydra či leopard snežný. Je to aj domov jeleňov, kozorožcov a losov.
Lesy mierneho pásma listnaté a zmiešané sa rozkladajú vo východnej Ázii (Čína, Japonsko). Rastú v nich rôzne druhy bambusov, čerešne sakury a ginko dvojlaločné. Typická zvieratá sú pandy.
Stepi sa rozkladajú uprostred svetadielov - Kazachstan, Mongolsko. Pokryté sú trávou (kavyl). Živočíchy sú prevažne hlodavce (syseľ, svišť) a kopytníky (sajga, kôň Przewalského).
Púšte sa tiahnu v Ázii v dvoch pásoch. Prvé od stredomoria po Mongolsko (púšte studené), od Červeného mora po Indii (púšte horúce). Rastlinstvo sa vyskytuje pozdĺž riek či v oázach (palma datľová, ruža z Jericha). V oblasti žijú ťavy, dvojhrbá skôr v chladných púšťach, jednohrbá v horúcich púšťach. Typickí sú aj plazy (hady, škorpióny).
Subtropické rastliny - v Ázii sa subtrópy rozkladajú pri Stredozemnom mori. Sú suché. Typickou rastlinou je céder libanonský; zviera dikobraz. Vlhké subtrópy sú na východe Ázie, v Japonsku a východnej Číne. Dub japonský, zviera např.velemlok.
Monzúnové opadavé lesy - vyskytujú sa na polostrove Predná a Zadná India. V období sucha stromom opadáva lístie. Rastú tu okrem opadavých stromov tiež mangrovníkmi a kokosové palmy. Živočíšstvo je veľmi pestré - slon indický, tiger, kobra, mungo, sup, pytón, tapír, beo atď.
Tropický dažďový les - pokrýva Sundské súostrovia a východnú časť Bengálskeho zálivu. K typickým rastlinám patrí figovníky, liany, kaučukovníka. Zvieratá - orangutan, medveď malajský, varan komodský, rybáriky. Vysokohorské oblasti Himaláje a Tibetu - rastlinstvo sa prispôsobilo drsným podmienkam vo vysokých nadmorských výškach. rastú tu cédre himalájske. Zviera podobné krave zvanej miestnymi obyvateľmi ako je typické.

snimek-obrazovky-2017-10-31-v--8.49.16.png

Ruže z Jericha

 

snimek-obrazovky-2017-10-31-v--8.49.23.png

Orangutan

 

snimek-obrazovky-2017-10-31-v--8.49.30.png

Bambus

 

snimek-obrazovky-2017-10-31-v--8.49.34.png

Levhart snežný